در ادامه چندین پروپوزال کاملا جدید آمده است که تاکنون در هیچ جایی عرضه نشده است. با کلیک بر روی هر عنوان در صفحه ای جدید باز می شود و مشخصات پروپوزال مانند عنوان و تعداد صفحه و ... را می توانید ببینید. فایل این پروپوزال ها ورد word است و همگی در فرم مخصوص پروپوزال وارد شده اند.

عنوان پروپوزال: اثربخشی آموزش مهارت ارتباط موثر و حل مسئله برتعارضات زناشویی و صمیمیت زناشویی زوجین شهر کرمان

بيان مسأله اساسي تحقيق: به طور كلي (شامل تشريح مسأله و معرفي آن، بيان جنبه‏ هاي مجهول و مبهم، بيان متغيرهاي مربوطه و منظور از تحقيق) :

ازدواج یک مولفه بسیار مهم و با ارزش در حیات انسان تلقی می گردد. ازدواج یک نهاد اجتماعی است که پایه و اساس ارتباط انسانی را تشکیل می دهد. به واسطه ازدواج مرد و زن از طریق یک نیروی ناشی از غرایز، آیین محبت و عشق به هم جذب می شوند، به طور آزادانه و کامل متعهد یکدیگر شده تا واحد پویایی را به عنوان خانواده ایجاد نمایند (احمدی فتحی آشتیانی و نوابی نژاد، 1384). یکی از مشکلات شایع که خانواده و درمانگران را به خود جلب کرده، تعارض زناشویی است. این مشکل ممکن است اشکال گوناگون داشته باشد و به صورت افسردگی یکی یا هر دو زوج بروز نموده و در نهایت منجر به طلاق گردد (حیات بخش، شفیع آبادی و ثنائی ذاکر، 1389).

تعارض زمانی به وجود می آید که زوج ها به دلیل همکاری و تصمیمات مشترکی که می گیرند، درجات مختلفی از استقلال و همبستگی را نشان دهند. این تفاوت ها را می توان روی یک پیوستار از تعارض خفیف تا تعارض کامل طبقه بندی کرد (یانگ و لانگ ، 1998).

با افزایش تعارض در ارتباط های زوجی، ناسازگاری افزاش می یابد و نارضایتی بیشتری حاصل می شود و همین مشکلات از مقدمات طلاق و جدایی محسوب می شود (یانگ و لانگ، 1998). این مشکلات پیامدهایی مثل اختلالات اضطرابی (داس، سیمپسون و کریستنس ، 2004)، افسردگی (کوین، تامپسون و پالمر ، 2002)، ناسازگاری و پرخاشگری کودکان و نوجوانان (جرارد و بوهلر ، 2003)، اختلالات قلبی(سالز و بوند ، 2005) را در بر دارند. از سوی دیگر محققان نشان داده اند که تاثیرات منفی تعارض (خشم، نفرت، ناراحتی و ترس) در تعاملات زوجین، با میزان خشونت و درگیری مرتبط است (بوک والا، سوبین و زدانیوک ، 2005).

این ارتباطات مخرب یا تعاملات منفی بین زوجین منجر به کاهش رضایت و صمیمیت در رابطه (آماتو، هاهمن-ماریوت ، 2007). در صورتی که یکی از نیازهای عاطفی زوج ها، روابط توام با صمیمیت است که منبع مهمی برای شادی، احساس معنا و رضایت زناشویی در زندگی می باشد(پیلاجی، لوتین جین و آرین دل ، 2005)؛ و صمیمیت کلید داشتن ازدواجی موفق و منبع مهمی برای شادی، احساس معنا و رضایت زناشویی به شمار می آید (پیلاجی و همکاران، 2005؛ هلر و وود ، 2000).

همچنین سعادت و سلامت خانواده و وجود ارتباطات سالم میان زوج ها بستگی دارد و چنانچه پایه خانواده استحکام لازم را نداشته باشد؛ پیامد آن انواع مشکلات جسمانی و روانی است (ستیر، 1384).

شایان ذکر است که کسانی در روابط صمیمانه خود موفق می شوند که مهارت های ویژه ی از جمله مهارت های زندگی را داشته باشند (موسوی زاده، سهرابي و احدي ، 1391).

مهارت زندگی یعنی انجام دادن رفتار سازگارانه به گونه ای که فرد بتواند با ضروریات زندگی روزمره کنار بیاید (بوتوین ، 2004). آموزش مهارت های زندگی (مانند ارتباط موثر، مهارت های حل مساله و ..) به عنوان بخش مهم و کلیدی در جامعه پذیری افراد در سراسر دنیا مطرح است. پژوهش های متعددی نشان داده است که ویژگی هایی که فرد در این آموزش کسب می کند او را قادر می کند که فرصت های زندگی را مغتنم شمارد و برای مقابله با خطرات احتماعی آماده شود (فتی، موتابی وکاظم زاده عطوفی ، 1385).

ادامه دارد...

 

اهمیت و ضرورت انجام تحقيق (شامل اختلاف نظرها و خلاءهاي تحقيقاتي موجود، ميزان نياز به موضوع، فوايد احتمالي نظري و عملي آن و همچنين مواد، روش و يا فرآيند تحقيقي احتمالاً جديدي كه در اين تحقيق مورد استفاده قرار مي‏گيرد):

خانواده واحد اجتماعی است که وجود آن برای رشد و تحول اعضا مختلف خود و جامعه ضروری است. نخستین گام به منظور بهبود بخشیدن به روابط خانوادگی سالم، برنامه های آموزشی و پیشگیری زودهنگام است، بدون مراقبت، آموزش و آگاه سازی اعضای این واحد اجتماعی مهم، رشد و تحول عاطفی، فکری، انگیزشی و فرایندهای یادگیری که لازمه سازگاری و انطباق پویا در درون نظام خانواده و بیرون از آن به شمار می رود، امکان پذیر نخواهد بود و اعضا در نظام خانواده دچار نابهنجاری خواهد شد (کارگر، 1389).

علاوه بر آن، خانواده محل ارضای نیازهای مختلف جسمانی و عقلانی و عاطفی است و داشتن آگاهی از نیازهای زیستی و روانی و شناخت چگونگی ارضا آن ها و تجهیز شدن به تکنیک ها و شناخت تمایلات زیستی و روانی ضرورتی انکار ناپذیر می باشد که در غیر اینصورت موجب بروز مشکلات روانی و ارتباطی در بین اعضای خانواده می باشد که در صورت ادامه این وضعیت موجب از هم پاشیدگی خانواده می شود(عدالتی، 2010).

در زمینه ضرورت پژوهش حاضر باید به تاثیرات مخرب تعارضات زناشویی اشاره کرد به طوری که تحقیقات نشان داده است تعارضات زناشویی تاثیرات زیان باری بر سلامت جسم، روان و خانواده دارد (فینچام و بیچ ، 1999، فینچام، 2003). همچنین تعارضات زناشویی با پیامدهای مهم در خانواده همانند فرزندپروری ناکارآمد، سازگاری ضعیف فرزندان، افزایش احتمال تعارضات والد-فرزندی مرتبط است (گریش و فینچام، 2001).

طلاق، شایع ترین تاثیر مخرب تعارض است و آمار بالای طلاق در کشورهای غربی گواه آن است. به طوری که شیوع آن به بیش از 50 درصد می رسد (ویکس و تریت ، 2001)؛ یعنی از هر دو زوج که برای اولین بار ازدواج می کنند، یک زوج طلاق می گیرد که از مهم ترین عوامل آن ناتوانی در حل تعارض های زناشویی است. میزان طلاق در کشور ایران براساس آمارهای موجود در سالهای مختلف بین 11 تا 16 درصد در حال نوسان است و در کل حاکی از افزایش آن است (فرحبخش شفیع آبادی، احمدی، دلاور، 1383).

ادامه دارد...

 

مرور ادبیات و سوابق مربوطه (بيان مختصر پیشینه تحقيقات انجام شده در داخل و خارج کشور پيرامون موضوع تحقیق و نتايج آنها و مرور ادبیات و چارچوب نظري تحقیق):

پژوهش های داخلی:

حیدری، ثنایی ذاکر، نوابی نژاد و دلاور (1388) پژوهشی با هدف اثربخشی گفتگوی موثر (برنامه ارتباط زوج هاCCP ) بر کاهش تعارضات زناشویی انجام دادند. براي اين منظور 19 زوج مراجعه كننده به مراكز مشاوره شهرستان اراك كه حداقل 2 و حداكثر 15 سال از ازدواج آنها گذشته بود به صورت تصادفي در دو گروه، آزمايشي با 9 زوج و گروه كنترل با 10 زوج جايگزين شدند.

يك هفته قبل از اجراي روش گفتگوي موثر از هر دو گروه، پيش آزمون تعارض زناشويي به عمل آمد؛ سپس گروه آزمايشي به مدت 10 جلسه در معرض آزمايش قرار گرفت. مقايسه نمرات نشان داد كه آموزش روش گفتگوي موثر توانسته است ميزان تعارض زناشويي را به طور معناداري كاهش داده و بر متغيرهاي موثر در رضايت زناشويي همانند همكاري، رابطه جنسي، واكنش هاي هيجاني نسبت به يكديگر و جلب حمايت فرزند يا فرزندان، تاثير بگذارد. ادامه دارد...

پژوهش های خارجی:

بلانچارد ، هاوکینس ، بلادوین و فاوکت (2009) در یک مطالعه ای با روش فراتحلیل به بررسی اثر بخشی آموزش ارتباط بر رضایت زناشویی و سازگاری زناشویی پرداختند. 97 پژوهش در این زمینه را مورد ارزیابی قرار دادند.

نتایج مطالعه آنها حاکی از آن بود که آموزش غنی سازی ارتباط بر سازگاری زناشویی موثر است. هانسون و لندبلند (2008) در پژوهشی نشان دادند که آموزش مهارت های ارتباطی و ابراز وجود به زوج هایی که در تعاملات زناشویی مشکل داشتند، بهبود روابط زناشویی زوج ها وو کاهش تعارضات و افزایش سلامت روان را در آنها باعث می شود. ادامه دارد...

 

جنبه جديد بودن و نوآوري در تحقيق:

با عنایت به جدید بودن نسبی موضع پژوهش و عدم پژوهش در جامعه مورد نظر نتایج پژوهش می تواند مورد استفاده مسئولین امر قرار گیرد. ز- اهداف مشخص تحقيق (شامل اهداف آرماني، کلی، اهداف ويژه و كاربردي):

- مقایسه میزان اثربخشی آموزش مهارت ارتباط موثر و حل مسئله بر تعارضات و صمیمیت زناشویی زوجین شهر کرمان.

 

اهداف جزیی:

1. بررسی میزان اثر بخشی آموزش مهارت ارتباط موثر بر تعارضات زناشویی زوجین شهر کرمان.

2. بررسی میزان اثر بخشی آموزش حل مسئله بر تعارضات زناشویی زوجین شهر کرمان.

3. بررسی میزان اثر بخشی آموزش مهارت ارتباط موثر بر صمیمیت زناشویی زوجین شهر کرمان.

4. بررسی میزان اثر بخشی آموزش حل مسئله بر صمیمیت زناشویی زوجین شهر کرمان.

 

ح – در صورت داشتن هدف كاربردي، نام بهره‏وران (سازمان‏ها، صنايع و يا گروه ذينفعان) ذكر شود (به عبارت دیگر محل اجرای مطالعه موردی):

مراکز مشاوره کلنیک ها مراکز تدوین کننده کتب های در زمینه زوج درمانی

ط- سؤالات تحقیق:

آیا آموزش مهارت ارتباط موثر و حل مسئله بر صمیمیت زناشویی زوجین شهر کرمان موثر است؟

ی- فرضيه ‏هاي تحقیق:

فرضیه اصلی

- بین میزان اثربخشی آموزش مهارت ارتباط موثر و حل مسئله بر تعارضات و صمیمیت زناشویی زوجین شهر کرمان تفاوت وجود دارد.

فرضیه های جزیی:

1. آموزش مهارت ارتباط موثر بر تعارضات زناشویی زوجین شهر کرمان موثر است.

2. آموزش حل مسئله بر تعارضات زناشویی زوجین شهر کرمان موثر است.

3. آموزش مهارت ارتباط موثر بر صمیمیت زناشویی زوجین شهر کرمان موثر است.

4. آموزش حل مسئله بر صمیمیت زناشویی زوجین شهر کرمان موثر است.

- ک- تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی (به صورت مفهومی و عملیاتی):

مهارت حل مساله

تعریف مفهومی:

مهارت حل مساله به فرایند شناختی-رفتاری ابتکاری فرد اطلاق می شود که بوسیله آن فرد می خواهد راهبردهای موثر و سازگارانه مقابله ای برای مشکلات روزمره را تعیین، کشف یا ابداع کند. به عبارت دیگر حل مساله یک راهبرد مقابله مهمی است که توانایی پیشرفت شخصی و اجتماعی را افزایش و تنیدگی و نشانه شناسی روانی را کاهش می دهد(کلینکه، بی تا؛ ترجمه محمد خانی، 1392).

تعریف عملیاتی:

در این پژوهش مجموعه فعالیت ها و روش هایی از جمله تعریف مسئله، تعیین هدف، انتخاب راهبرد، اجرای راهبرد، وارسی مدنظر است که پژوهشگر تحت 8 جلسه 2ساعته هفته ای دو جلسه برای افزایش صمیمیت زناشویی و کاهش تعارضات زناشویی زوجین به کارمی برد.

ارتباط موثر تعریف مفهومی:

ارتباط موثر رابطه ای است که در آن شخص به گونه ای عمل می کند که در آن علاوه بر اینکه خودش به خواسته هایش می رسد، افراد مقابل نیز احساس رضایت دارند(فتحی، 1385). ادامه دارد...

 

روش شناسی تحقیق:

الف- شرح كامل روش تحقیق بر حسب هدف، نوع داده ها و نحوه اجراء (شامل مواد، تجهيزات و استانداردهاي مورد استفاده در قالب مراحل اجرايي تحقيق به تفكيك):

تذكر:

درخصوص تفكيك مراحل اجرايي تحقيق و توضيح آن، از به كار بردن عناوين كلي نظير، «گردآوري اطلاعات اوليه»، «تهيه نمونه‏هاي آزمون»، «انجام آزمايش‏ها» و غيره خودداري شده و لازم است در هر مورد توضيحات كامل در رابطه با منابع و مراكز تهيه داده‏ها و ملزومات، نوع فعاليت، مواد، روش‏ها، استانداردها، تجهيزات و مشخصات هر يك ارائه گردد.

ب- متغيرهاي مورد بررسي در قالب یک مدل مفهومی و شرح چگونگی بررسی و اندازه گیری متغیرها:

پژوهش حاضر از نظر هدف تحقیق کاربردی است. و از نظر روش تحقیق یک مطالعه نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل نابرابر است. در این روش گروه آزمایش 1 تحت آموزش مهارت ارتباط موثر و گروه آزمایشی 2 تحت آموزش حل مسئله قرار می گیرند و گروه کنترل در لیست انتظار قرار می گیرند و هر سه گروه در زمان یکسان به پیش آزمون و پس آزمون پاسخ می دهند. ادامه دارد...

 

شرح کامل روش (ميداني، كتابخانه‏اي) و ابزار (مشاهده و آزمون، پرسشنامه، مصاحبه، فيش‏برداري و غيره) گردآوري داده‏ها :

در خصوص گردآوري اطلاعات مربوط به ادبيات موضوع و پيشينه پژوهش از روش‌هاي كتابخانه‌اي و جهت جمع آوري اطلاعات براي تاييد يا رد فرضيه‌هاي پژوهش از روش ميداني (پرسشنامه‌ها) استفاده مي‌شود.

مقیاس نسخه دوم شیوه مقابله با تعارض رحیم(ROCI-II): این مقیاس یک ابزار خود گزارش دهی است و برای اندازه گیری میزان تضاد و تعارض ارتباطی به کار می رود و شامل 28 ماده و متشکل از 5 زیر مقیاس می باشد. هر زیر مقیاس شیوه حل تعارض خاضی را نشان می دهد و کسب بیشترین نمره در هر کدام از این زیر مقیاس ها نشان دهنده استفاده از همان شیوه حل تعارض توسط فرد می باشد. زیر مقیاس های این آزمون عبارتند از (باباپور خیر الدین، 1385): شیوه همراهانه (7 ماده):

این شیوه نشان دهنده تبادل اطلاعات و بررسی اختلاف ها برای رسیدن به راه حل قابل قبول برای طرفین است. این زیر مقیاس با شیوه حل مساله در ارتباط است و می تواند به راه حل خلاقانه در حل مساله منجر شود؛ شیوه مهربانانه (6 ماده): این شیوه بیانگر تلاش برای کاهش اختلافات است و برای برآورده کردن انتظارات و مسائل دیگران بر تشابهات تاکید می کند.

فردی که از این شیوه استفاده می کند برای برآورده کردن نیاز و مسائل دیگران مسائل خود را نادیده می گیرد؛ شیوه سلطه گرانه (5 ماده): این شیوه با جهت گیری تهدید آمیز مشخص می شود. شخصی که از این سیوه استفاده می کند برای رسیدن به هدف خود اقدام به هر کاری کرده و نیازها و انتظارات دیگران را نادیده می گیرد؛ شیوه مصالحه گرانه (4 ماده): این شیوه در نقطه میانی توجه به انتظارات و نیازهای خود و دیگران قرار دارد و به تقسیم امتیازات بین طرفین اشاره می کند؛ شیوه اجتنابی (6 ماده): این شیوه با موقعیت های انزوا، اعطای مسئولیت به دیگران، دیگران را مقصر دانستن و خود را کنار کشیدن در ارتباط است. شخصی که از این شیوه استفاده می کند از برآورده کردن انتظارات خود و دیگران ناتوان است (باباپور خیر الدین، 1385). ادامه دارد...

 

جامعه آماري، روش نمونه ‏گيري و حجم نمونه (در صورت وجود و امکان):

جامعه آماری پژوهش حاضر کلیه زوجین شهر کرمان می باشند. روش نمونه گیری به شیوه در دسترس می باشد. بدین صورت که زوجینی که به کلنیک .... شهر کرمان مراجعه کردند. تعداد 45 زوج انتخاب و در دو گروه آزمایش (15 زوج) و یک گروه کنترل (15 زوج) جایگزین می شوند.

گروه آزمایش1 و 2 به مدت 8 جلسه دو ساعته آموزش مهارت های حل مسئله و ارتباط موثر را دریافت می کنند. اما گروه کنترل هیچ آموزشی را دریافت نمی کنند و در لیست انتظار قرار می گیرند. قبل از اجرای آموزش از هر دو گروه پیش آزمون گرفته می شود و بعد از اتمام آموزش نیز هر دو گروه به پس آزمون پاسخ می دهند.

ادامه دارد...

 

روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ ها:

جهت تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده توسط پرسشنامه های فوق، از شاخص های و روش های آمارتوصیفی برای بدست آوردن فراوانی، درصد، میانگین، انحراف استاندارد، و خطای استاندارد داده ها و سپس از آمار استنباطی برای بدست آوردن تحلیل کوواریانس به کمک نرم افزار-22 spss استفاده خواهد شد.

 

منابع فارسی

احمدی، خدابخش؛ فتحی آشتیانی، علی؛ نوابی نژاد، شکوه. (1384). بررسی عوامل زمینه ای فردی و ارتباطی-دوجانبه ای موثر بر سازگاری زناشویی. خانواده پژوهی، 1 (3): 237-221.

ادامه دارد...

منابع لاتین Akinsola, M. K. (2008). Relationship of some psychological variables in predicting problem solving ability of in-service mathematics teachers. The Montana Mathematics Enthusiast;5:79-100.

ادامه دارد...

دانلود این فایل پس از پرداخت امکان پذیر است.

قیمت : 32500 تومان

خرید از این سایت کاملا امن و تحت نظارت بانک مرکزی است.

قبل از خرید حتما حتما فیلتر شکن را خاموش کنید

روابط عمومی انتشارات نویسان توس
شماره تماس : 09011853901
ايميل : nevisantoos@gmail.com


همه پروپوزال های سایت همراه با پرسشنامه می باشد.

پرسشنامه هایی که در پروپوزال به عنوان ابزار معرفی شده، پس از خرید همراه با این فایل ایمیل می شود.همچنین برخی از ویژگی های نمونه پروپوزال های سایت نویسان:

1- دارای بالاترین کیفیت و مطابق با جدیدترین اصول روش تحقیق هستند.

2- تاکنون این پروپوزال ها در هیچ سایتی منتشر نشده اند.

3- این موضوعات کاملا جدید و غیر تکراری هستند.

4- برای درس روش تحقیق و سمینار کاملا مناسب هستند.

5- فایل آن ها ورد word و قابل ویرایش است.

6- همه پروپوزال ها دارای منبع فارسی و لاتین هستند.

6- خرید آسان و سریع تنها با چند کلیک

بالاي صفحه