جریان های عمده شیعی چه جایگاهی در عرصه سیاسی عراق پس از صدام دارند؟ برای پاسخ به این سئوال ضروری است به سئوالات مقدماتی تری پاسخ داد.


فهرست محتویات این مقاله :

جریان های عمدۀ شیعی در عراق معاصر

بخش اوّل: جریان های اسلام گرای شیعی عراق پس از صدام

حزب الدعوه اسلامی

زمان و مکان تشکیل حزب الدعوه

مؤسّسین حزب الدعوه

ساختار تشکیلاتی حزب الدعوه

1-شورای فقها ،

2-شورای رهبری ،

3-کمیته اجرایی

ادوار تاریخی سپری شده در حزب الدعوه

از تأسیس تا روی کار آمدن صدام حسین

از روی کار آمدن رژیم بعث تا سقوط آن

از سقوط رژیم صدام حسین تا امروز

انشعابات حزب الدعوه اسلامی

مجلس اعلای اسلامی عراق

مؤسّسین مجلس اعلای اسلامی عراق

ساختار تشکیلاتی مجلس اعلای اسلامی عراق

ادوار تاریخی سپری شده مجلس اعلای اسلامی عراق

انشعابات مجلس اعلا

جریان صدر

زمان و مکان تأسیس جریان صدر

مؤسسین جریان صدر

ساختار تشکیلاتی جریان صدر

ادوار تاریخی سپرسی شده در جریان صدر

مجموعه های برآمده از جریان صدر

حزب فضیلت اسلامی

مؤسسین حزب فضیلت اسلامی

ساختار تشکیلاتی حزب فضیلت اسلامی

ادوارتاریخی سپری شده در حزب فضیلت

بخش دوم: جریان های غیر مذهبی شیعی

جنبش وفاق ملی عراق (العراقیه)

زمان و مکان تأسیس جریان وفاق ملی

مؤسسین جریان وفاق ملی

ادوار تاریخی سپری شده در جریان وفاق ملی

اهداف و استراتژی ها

کنگره ملی عراق

زمان و مکان تأسیس کنگرۀ ملی عراق

مؤسسین کنگرۀ ملّی عراق

ادوار تاریخی سپری شده در جریان وفاق ملّی

اهداف و استرات‍ژیها

فهرست منابع

کتب فارسی:

مقالات فارسی:

منابع عربی:

منابع لاتین

خبرگزاری ها و روزنامه ها

سایت های اینترنتی


بخشی از این مقاله :

جریان های عمده شیعی چه جایگاهی در عرصه سیاسی عراق پس از صدام دارند؟ برای پاسخ به این سئوال ضروری است به سئوالات مقدماتی تری پاسخ داد؛ از جمله اینکه این جریان ها در دورۀ پس از صدام، با توجه به شرایط و تحوّلات سیاسی-اجتماعی جدی در این کشور، برای کسب جایگاه مناسب خود در عراق جدید به چه اقداماتی دست زده اند؟ نقاط اشتراک و اختلاف جریان های مذکور کجاست؟

و نهایتاً این بخش را با بررسی واکنش جامعه عراقی در برابر حرکت ها و اقدامات شیعیان عراق برای رسیدن به حقوق پایمال شده خود به انتها خواهیم رساند. پیش از ورورد به بررسی جریان های اسلام گرای شیعه در عراق چند نکته را اشاره خواهیم نمود:

1. این جریان ها با تمسّک به مؤلفه های مذهبی آموزه های دینی همچون: تقیّه، جهاد، ولایت، انتظار، مهدویت و... موتور محرکۀ پویایی جامعه را در زمان های مختلف با جهت گیری های متفاوت به تحرک واداشته اند آنچنان که پژوهشگران خارجی معتقدند: «مذهب تشیع به سبب پیام بنیادین خود (مهدویت) قادر است در دراز مدت یک نیروی انفجاری عظیم در دل خود حمل کند.»

2. جریان های عمده شیعی از جمله فراگیرترین و مؤثرترین حرکت های مردمی هستند که در جوامع اسلامی باعث تحرک و پویایی آن جامعه گشته اند. 3. وجود مرجعیت و پویایی اجتهاد دینی در بستر سازمان روحانیت شیعه در طول تاریخ تشیع کارکرد ویژه ای را برای جامعۀ شیعی داشته است.

لذا ارتباط تنگاتنگ جریان های فعال و مؤثر شیعی عراق با حوزه علمیه عموماً، و مرجعیت دینی خصوصاً حاکمان خودکامه عراق را در دوران ها مختلف و بالاخص حزب حاکم بعث را به چالشی جدی کشاندند و امروزه نیز نقش مسلطی را در سپهر سیاسی- اجتماعی عراق ایفا می نمایند.

4. جریان های اسلام گرای شیعه همواره اسلام را در مرکز ثقل خود قرار داده و مجموعه ای از اهداف را برای خود ترسیم نموده اند که بتوان بوسیله آن اهداف، یک سیاست گذاری اسلامی مشوق تلاش جهت ساختن جامعه ای ایده آل، مطابق با اصول اسلامی را پی افکنند. لذا بازسازی جامعه را مبتنی بر ذهنیت اسلامی شروع کرده اند.

بخش اوّل: جریان های اسلام گرای شیعی عراق پس از صدام ظهور جریان های شیعی اسلام‎گرا ویژگی عمدۀ توسعه سیاسی و اجتماعی عراق بود. پس از کودتای عبدالکریم قاسم و روی کار آمدن حزب بعث در سال 1378 ه.ق/1958م فضای سیاسی نسبتاً باز و پرتحرّکی در عراق پدید آمد و جریان های دین ناگرای ناسیونالیستی و سوسیالیستی و کمونیستی عربی در قالب امواج توفندۀ فراگیری، جوانان مسلمان و شیعه عراقی را در خود جذب می کرد ؛ همچنین «سرکوب سازمان یافتۀ شیعیان و اعمال تبعیض های آشکار، باعث نوزایی در اندیشۀ سیاسی و حوزۀ تفکر در بطن جریان های شیعی موجود و به خصوص حوزه های علمیه در عراق شد» .

در چنین فضایی بود که اولیّن تشکل روحانی عراقی با عنوان «جماعه العلماء» به رهبری شیخ مرتضی آل یاسین در سال 1959م، به منظور مبارزه با جریان های فوق الذکر پدید آمد و به انتشار مجلّاتی در این زمینه همت گمارد .

منابع کشمکش تفکر شیعۀ سیاسی با رژیم بعث همچون: سکولار بودن رژیم، تنزل پیدا کردن اسلام به یک نظام اخلاقی درجه دوم، تنزل نقش روحانیان شیعه باعث شکل گیری جریان گسترده تری متشکل از روحانیون جوان سیاسی جهان عرب مخصوصاً عراق در محیط های حوزه ای و مدارس نجف شد.موارد استفاده : منبع آموزشی و پژوهشی
منابع فارسی: دارد
منابع لاتین: دارد
پیشینه تحقیق جدید: دارد
نظریه های دانشمندان: دارد
نوع فایل: Word قابل ویرایش
تعداد صفحه: 57 صفحه
کد فایل 39 ma


دانلود فایل اصلی و کامل بلافاصله بعد از پرداخت ...


دانلود این فایل پس از پرداخت امکان پذیر است.

قیمت : 22500 تومان

خرید از این سایت کاملا امن و تحت نظارت بانک مرکزی است.

قبل از خرید حتما حتما فیلتر شکن را خاموش کنید

روابط عمومی انتشارات نویسان توس
شماره تماس : 09011853901
ايميل : nevisantoos@gmail.com
بالاي صفحه