روش تحقیق کیفی یعنی چه؟ +یک نمونه پروپوزال کیفی

پژوهش کیفی را گردآوری و تحلیل منظم و مداوم مفاهیم و عوامل جهت بنا کردن یک ساختار پیچیده، درک کلی از یک زندگی فردی، تجربه طولانی مدت یک پدیده، رفتار انسانی، تعامل اجتماعی یا یک گروه فرهنگی تعریف نمود».

در این پژوهشها، بر معنایی که افراد ذیربط از پدیده مورد مطالعه (موضوع ویژه) دارند، تأکید می شود که با استفاده از شیوه های متکی بر رویکردهای تفسیری و طبیعت گرایانه انجام می پذیرد .

این پژوهش ها، مستلزم جمع آوری نظام مند، سازماندهی و تفسیر مطالبی است که حاصل مصاحبه ها و مشاهدات به منظور بررسی و فهم معانی نهفته در پدیده مورد مطالعه است.

پژوهش هایی که در محیط واقعی انجام می شوند، اساس تفسیرهای آنها روش های آماری نیست و بجای متغیرهای مشخص، کلیت در هم تنیده متشکل از عناصر موجود در موضوع پژوهش را در نظر دارند.

ویژگیهای مشترک پژوهشهای کیفی عبارتند از:

۱. اعتقاد به واقعیات متعدد است

۲. تعهد به پیروی از شیوهای که به فهم پدیده مورد نظر بینجامد؛

۳. به دیدگاه های مشارکت کنندگان در پژوهشی اهمیت داده می شود

۴. هدایت پژوهشی به گونه ای که شرایط طبیعی مطالعه پدیده مورد نظر را حتی الامکان مختل ننماید؛

۵. به شرکت پژوهشگر در پژوهش اهمیت داده می شود؛

۶ انتقال آنچه که پژوهشگر از پدیده درک کرده، به صورت گزارش ادبی و غنی از بیانات و نظرات مشارکت کنندگان در پژوهش، از جمله ویژگی ها است.

در پژوهشهای کیفی پژوهشگر خود قسمتی پژوهشی است.

او است که مشاهده می نماید، مصاحبه می کند و تفسیر کننده یافته های پژوهش است، پس در این گونه پژوهش ها، عینیت جایگاه چندانی ندارد.

در حقیقت پژوهشگر می پذیرد که همه چیز تحت تأثیر تلاش ذهنی و تفسیر است در حالی که در پژوهش های کمی برای حصول عینیت و روشهای آماری، استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل اطلاعات کیفی بر خلاف پژوهش های کمی به طور هم زمان با جمع آوری اطلاعات و نه متعاقب آن اتفاق می افتد.

بنابراین پژوهشگر سعی می کند تا همزمان اطلاعات را جمع آوری کرده، اطلاعات را دسته بندی کرده و مفهوم اطلاعات را به طور پیوسته تفسیر کند.

در تکنیکهای تجزیه و تحلیل کیفی به جای اعداد از کلمات به عنوان پایه تجزیه و تحلیل استفاده می شود.

در عین حال همانند تحلیل کمی، مهارتهای دقیق در استدلال تحلیلی نیز مورد نیاز پژوهشگر کیفی است.

در تحلیل کیفی أصولاً جریان استدلال از فکر عینی به سمت انتزاع فزاینده می باشد.

این فرآیند استدلال، سازماندهی، کاهش و افزایش یافته ها را هدایت نموده و منجر به پیدایش تبیین های نظری و تئوری می گردد.

به طور کلی پژوهش کیفی، فرایند جستوجوی منظم به منظور پی بردن به یک موقعیت نامعین اجتماعی و انسانی است.

برای مثال، بررسی نظر مدیران درباره مشکلات مدارس ابتدایی در ناحیه الف آموزش و پرورش شهر «ب «یا بررسی نظر کارفرمایان درباره قابلیتهای حرفهای دانش آموختگان دانشگاهی در رشته خاصی، نمونه های پژوهش کیفی، متنوع است که از آن جمله می توان به پژوهش در عمل (اقدام پژوهی )، پژوهش مطالعه موردی، قوم نگاری او از جمله به رویکرد نظریه مفهوم سازی بنیادی اشاره کرد.

این نظریه با عنوان نظریه داده بنیاد ، نظریه برخاسته و برامده از داده ها یا نظریه تراویده یا روییده از داده ها یا گراند تئوری، بیان شده است که توسط دو پژوهشگر علوم اجتماعی گلیزرو استراوس ارائه شد.


برای آشنایی با یک نمونه پروپوزال کیفی در رشته روانشناسی می توانید در ادامه پروپوزال کیفی روانشناسی با مشخصات زیر را خرید و دانلود کنید:

عنوان پروپوزال کیفی: تبیین تجارب خانواده‌های دارای فرزند بزهکار مراجعه کننده به اورژانس روانپزشکی بیمارستان بهزاد و نیکان سبزوار در سال 96
همه بندهای یک پروپوزال استاندارد: دارد
منابع فارسی: دارد
منابع لاتین: دارد
نوع فایل: Word قابل ویرایش
تعداد صفحه: 17 صفحه
شماره: 21

روش تحقیق: کیفیقسمتی از بیان مسئله این پروپوزال با کیفیت:

امروزه بی تردید یکی از مسایل پیچیده و ناراحت‌کننده که توجه بسیاری از روانشناسان، جامعه‌شناسان و جرم‌شناسان را به خود معطوف داشته، موضوع کودکان و نوجوانان بزهکار است که روز به روز گسترش بیشتری می‌یابد آمارهای منتشره نشان می‌دهد که علی رغم بهبود وضع زندگی به لحاظ رشد و تحولات فرهنگی و اجتماعی و همچنین توسعه و گسترش مراکز و موسسات خدمات روانشناختی، باز آمار جرایم ارتکابی کودکان و نوجوانان، افسار گسیخته است.

عوامل و دلایل احتمالی زیادی بر این پدیده‌ی ناگوار اجتماعی مترتب است که از جمله‌ی آنها مسایل مربوط به علل خانوادگی و ویژگی‌های شخصیتی، شناختی خود فرد بزهکار است (فرزانه و همکاران، 1394).

بزه در فرهنگ لغت به معنی گناه، خطا و جرم است و منظور از بزهکاری، اعمال و رفتارهایی است که برخلاف قانون، ارزشها و باورهای فرهنگی جامعه، توسط افراد زیر 18 سال رخ می‌دهد و نشانگر آن در نوجوانان می‌تواند دزدی، پرخاشگری، فرار از منزل، فرار از مدرسه، سوء مصرف مواد مخدر، رفتارهای جنسی قبل از موعد، قتل، قاچاق و همانند آنها باشد (اوربانیوک و همکاران، 2006).

بزهکاری نوجوانان، یک سازش نایافتگی با اجتماع است (بليسر ،2007، ترجمه شکری، 1391) که در سه زمینه بزهکاری علیه اشخاص عادی جامعه مانند ضرب و جرح و تجاوز؛ 2) بزهکاری علیه دارایی و مالکیت دیگران مانند دزدی و جعل اسناد و 3) بزهکاری علیه نظم عمومی مانند فحشا و خرید و فروش مواد مخدر رخ می دهد. (رضایی و همکاران، 1386).

در مورد بزهکاری و سبب‌شناسی آن به مجموعه‌ای از عوامل زیستی، روانشناختی، اجتماعی و فرهنگی اشاره شده است (استفانی، وان و گریم، 2006).

در واقع آنچه می‌دانیم این است که خانواده و عدم مراقبت صحیح، تبعیض، نفرت و بدبینی، خشونت، افراط و تفریط، ازهم پاشیدگی بیماری روانی، فقدان دلبستگی، فقدان و یا غیبت والدین، کمبودهای عاطفی (پارک ، 2013 ) ویژگی‌های شخصیتی، عوامل اجتماعی نظیرتراکم جمعیت، محل سکونت، شرایط اجتماعی و تعارض‌ها، صفت‌هایی که در چهارچوب آن به وقوع می پیوندد با این پدیده، ارتباط دارد(رضایی و همکاران، 1386).

دانلود این فایل پس از پرداخت امکان پذیر است.

قیمت : 22500 تومان

خرید از این سایت کاملا امن و تحت نظارت بانک مرکزی است.

قبل از خرید حتما حتما فیلتر شکن را خاموش کنید

روابط عمومی انتشارات نویسان توس
شماره تماس : 09011853901
ايميل : nevisantoos@gmail.com


همه پروپوزال های سایت همراه با پرسشنامه می باشد.

پرسشنامه هایی که در پروپوزال به عنوان ابزار معرفی شده، پس از خرید همراه با این فایل ایمیل می شود.همچنین برخی از ویژگی های نمونه پروپوزال های سایت نویسان:

1- دارای بالاترین کیفیت و مطابق با جدیدترین اصول روش تحقیق هستند.

2- تاکنون این پروپوزال ها در هیچ سایتی منتشر نشده اند.

3- این موضوعات کاملا جدید و غیر تکراری هستند.

4- برای درس روش تحقیق و سمینار کاملا مناسب هستند.

5- فایل آن ها ورد word و قابل ویرایش است.

6- همه پروپوزال ها دارای منبع فارسی و لاتین هستند.

6- خرید آسان و سریع تنها با چند کلیک

بالاي صفحه